17 września 2018 r.
Potęgowski Jarmark
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WYDARZENIU I DO DOBREJ ZABAWY!
13 września 2018 r.
NAJPIĘKNIEJSZE WIEŃCE
Na I piętrze Starostwa Powiatowego w Słupsku można już podziwiać wystawę wieńców nagrodzonych podczas tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu na Chleb i Wieniec Dożynkowy. Konkurs stanowił część Powiatowego Święta Plonów, które odbyło się 9 września w Główczycach. Twórcy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny oraz wieniec niekonwencjonalny (gdzie panowała większa dowolność formy). Wszystkie  musiały być wykonane wyłącznie ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców rosnących na Pomorzu. Duże zainteresowanie konkursem oraz bardzo wysoki poziom przedstawionych prac sprawiły, że jury miało niełatwe zadanie. Wreszcie po długich naradach wyłoniono zwycięzców.
WIENIEC TRADYCYJNY:
I miejsce (1200 zł nagrody)- Sołectwo Włynkówko
II miejsce (750 zł nagrody)- Sołectwo Redzikowo
III miejsce (500 zł nagrody) – Sołectwo Strzyżyno – Damnica 

WIENIEC NIEKONWENCJONALNY:
I miejsce ( 1200 zł nagrody)- Sołectwo Warcino
II miejsce (750 zł nagrody) – Sołectwo Żochowo
III miejsce(500 zł nagrody) – Świetlica Bukówka

 
Organizatorem Konkursu było Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.
10 września 2018 r.
Czytali "Przedwiośnie"
Centrum Edukacji Regionalnej włączyło się  w akcję Narodowego Czytania. Spotkanie poświęcone lekturze „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się 8 września na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Słupsku. W zbiorowym czytaniu uczestniczyli przedstawiciele Nieformalnej Grupy Poetyckiej „Wtorkowe Spotkania Literackie”. Grupa skupia poetów z powiatu słupskiego i Słupska. Działa od 2000 roku przy Starostwie Powiatowym w Słupsku.
10 września 2018
KOLEJNY KONKURS NA CHLEB I WIENIEC DOŻYNKOWY ROZSTRZYGNIĘTY!
Podziękowanie za plony, podsumowanie żniw i nagrodzenie najlepszych rolników, to główne cele Powiatowego Święta Plonów, które w tym roku w powiecie słupskim zorganizowano 9 września w Główczycach. Uroczystości towarzyszył Powiatowy Konkurs na Chleb i Wieniec Dożynkowy 2018 - przygotowany przez Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach.

Zadaniem konkursu jest propagowanie tradycji i podtrzymywanie umiejętności wypieku chlebów oraz wyplatania wieńców, związanych ze Świętem Plonów, podsumowującym zbiory zbóż. Zgłoszone wieńce mogły być wykonane w sposób tradycyjny i niekonwencjonalny, a chleby mogły pochodzić z wypieku domowego lub piekarni. Do wykonania wieńców tradycyjnych mogły być użyte tylko zboża, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim.
W sumie na konkurs wpłynęło 19 wieńców tradycyjnych i 7 niekonwencjonalnych oraz 24 chleby z wypieku domowego i jeden z piekarni. Prace oceniali: Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Zenona Mazurczyk z Pomorskiej Izby Rolniczej w Słupsku, Gabryela Włodarska-Koszutowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz mistrz piekarnictwa Dariusz Szyca ze Słupska.
Zdaniem jurorów najpiękniejszy wieniec tradycyjny wykonało sołectwo Włynkówko, które zajęło I miejsce w tej kategorii i otrzymało nagrodę finansową od starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego w wysokości 1200 zł, na drugim miejscu znalazło się sołectwo Redzikowo (nagroda 750 zł), a na trzecim sołectwo Strzyżyno-Damnica (nagroda 500 zł). Przyznano również wyróżnienia po 200 zł, które trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich w Siemianicach i sołectwa Wieszyno. Jurorzy postanowili wyróżnić jeszcze dwie inne prace, zgłoszone do kategorii wieńców tradycyjnych, ale wykonane z użyciem kleju, a jak wiadomo przed setkami lat nie używano takiego spoiwa. Prace były jednak tak piękne, że je wyróżniono — mimo iż w całości nie zostały wykonane w sposób tradycyjny. Dwa dodatkowe wyróżnienia po 200 zł powędrowały do Koła Gospodyń Wiejskich z Główczyc i sołectwa Choćmirówko.
W kategorii wieńców niekonwencjonalnych zwyciężyło sołectwo Warcino, które wzbogaciło się o 1200 zł, drugie miejsce zajęło sołectwo Żochowo (nagroda 750 zł), a trzecie świetlica z Bukówki (nagroda 500 zł). Wśród chlebów z wypieku domowego najlepszy okazał się ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc (nagroda 300 zł), drugie miejsce zajęła gmina Kobylnica (nagroda 250 zł), a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Bydlina (nagroda 150 zł). Wyróżnienie w wysokości 100 zł trafiło do sołectwa Redzikowo. Za wszystkie zgłoszone i nienagrodzone wieńce oraz chleby ich autorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami od starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego.
 Jedno z nich trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich z Rumska, które zgłosiło chleb w kategorii upieczone przez piekarnie i zakłady piekarnicze. Był to jedyny chleb w tej kategorii.CER
 
KONTAKT

Centrum Edukacji Regionalnej 

ul. Szarych Szeregów 14B
76-200 Słupsk


Tel.:+48 59 844 57 58

dyrektor@cer.slupsk.pl
biuro@cer.slupsk.pl 


www.cer.slupsk.pl

ePUAP: /CERSlupsk/SkrytkaESP